• Зберегти не можна зруйнувати

  Де поставити кому, обираєш саме ти

 • ЗБЕРЕГТИ НЕ МОЖНА ЗРУЙНУВАТИ

Про проект Ctrl+S. Захисти майбутнє.

Виробництво документального фільму "Зберегти не можна зруйнувати" відбувається в рамках проекту "[Ctrl+S]. Закон на захисті культурної спадщини".

Основна мета цього проекту - врятувати культурну та архітектурну спадщину України через дослідження та можливе вирішення усіх проблемних аспектів що призводять до її системної руйнування та знищення. Це недосконалість пам’яткоохоронного законодавства, проблеми функціонування державної системи охорони культурної спадщини місцевого та обласного значення, корупційні чинники та байдужість громади.

Першим етапом проекту стало створення документального фільму "Зберегти не можна зруйнувати". Завдання зйомочної групи було провести інтерв’ю з українськими та закордонними фахівцями, активістами, представниками влади в містах проекту та дослідити причини виникнення проблеми.

Другий етап - презентації в містах проекту документального фільму з обговореннями та зібранням з боку активістів пропозиції змін до законодавства та системи охорони культурної спадщини, які закриють можливість корупції у сфері збереження культурної спадщини.

Третій етап - розробити та запропонувати для впровадження на регіональному та національному рівнях такі зміни до існуючого законодавства України та в систему охорони культурної спадщини, що унеможливлять корупцію у сфері збереження культурної спадщини.

Четвертий етап - створити мережу партнерських груп громадських активістів та депутатських груп міських рад, експертів, фахівців з архітектури, реставрації, юристів у містах проекту, метою діяльності якої стане відслідковування ситуації з дотримання закону та місцевих регуляцій під час проведення будівельних робіт і планування міст; обмін досвідом захисту культурної спадщини в різних містах України; створити та розповсюдити оригінал-макет "Пам’ятки активісту".

Руйнація пам'яток архітектури - це заподіяння шкоди законним конституційним правам громадян і суспільства та інтересам держави в цілому. Фактичного це знищення культурної унікальності України в цілому, і українських міст зокрема.

Команда проекту:

Ініціатор та організатор БО "Благодійний фонд "Харків з тобою".

Партнери проекту:

 • Медіа група "GoBack Media";
 • Харківський незалежний соціально-політичний медіапроект "Накипело";
 • ГО "Харківський Антикорупційний Центр"
 • Urban Forms Center.

Нас знищують

Пам'ятники архітектури, які цілеспрямовано знищують:

 • Дохідна будівля Руссова
 • Садиба професора Сурукчі
 • Лікарня Червоного Хреста
 • Будинок Сікорського
 • Будинок Фундачича
 • Дохідна будівля Руссова

  Дохідна будівля Руссова

  м. Одеса, вул. Садова, 21

  Пам'ятка архітектури місцевого значення, охоронний №33-Од

  Масивний чотириповерховий доходний будинок в стилі історизму з елементами рококо. Архітектор Л.М. Чернигов та В. І. Шмідт виконали проект на замовлення підприємця, одеського колекціонера і мецената А. П. Руссова. Після передачі в приватну власність в 2004 році будівля горіла чотирнадцять разів. Обсипається унікальне оздоблення і декор як на самому фасаді, так і в інтер'єрі. З руйнацією будівлі страждає в цілому й архітектурна композиція Соборної площі.

  Власник: "Инкор Групп", підприємець Руслан Тарпан. На даний момент знаходиться в у всеукраїнському розшуку за факт заволодіння державними коштами.

 • Садиба професора Сурукчі

  Садиба професора Сурукчі

  м. Харків, вул. Садова, 7/9

  Пам'ятка архітектури та історії місцевого значення, охоронний №199

  Садиба відомого лікаря отоларинголога Степана Сурукчі, який врятував унікальний голос Федора Шаляпіна. Будівля в стилі рідкого для Харкова неоренесансу повністю аутентична. Архітектор не відомий. На даху будинку сховався маленький янгол, який тримає розколоту навпіл вазу як символ професії лікаря. Нажаль цей символ прекрасно відображує стан будинку на сьогодні.

  Власник: ТОВ "Тредстоун", не виконується охоронний договір №173 від 22.03.2013. На власника покладено обов'язки зі збереження та реставрації. Вже кілька років об'єкт піддається повній руйнації.

 • Лікарня Червоного Хреста

  Лікарня Червоного Хреста

  м. Дніпро, кут вулиць Костомаровської і Короленко

  Пам'ятка архітектури та історії місцевого значення, охоронний №199

  Унікальна пам'ятка катеринославської архітектури у стилі модерн. Архітектор Георгій Панафутін. Збудована в 1910 році будівля була передовою медичною установою. Будівля після пожежі зруйнована і вже не підлягає відновленню. Місцеві "підприємці" розбирають останки будівлі для продажу відомого "катеринославської" цегли на чорному ринку.

  Власник: невідомо.

 • Будинок Сікорського

  Будинок Сікорського

  м. Київ, Ярославів Вал, 15-б

  Пам'ятка архітектури і історії місцевого значення

  Будинок де народився і виріс відомий у світі авіаконструктор Ігор Сікорський. Саме у дворі дома був збудований перший літак. Будівля довго була в оренді Міжнародного благодійного фонду "Музей історії повітроплавання і авіації ім. Сікорського". За цей період вона не була реставрована і п'ятнадцять років руйнувалася з жорсткими порушеннями санітарних норм. Нащадку Сікорського під час перебування в Україні було обіцяно зробити в будівлі музей. Обіцянку так і не було виконано.

  Власник: у 2017 передано у відомство Міністерства оборони України .

 • Будинок Фундачича

  Будинок Фундачича

  м. Ужгород, вул. Волошина, 47

  Втрачений об'єкт культурної спадщини.

  Назавжди втрачена пам'ятка архітектури. Будівля відома крамницею Царіла Фунданича, на якої зберігалася єдина в місті Ужгород довоєнна вивіска. Повністю знесений будинок екскаватором у 2017 році. Передбачена кримінальна відповідальність за умисне знищення пам'яток. Відповідальності ніхто не поніс. На даний момент будується копія, яка вже не має ніякої культурної і архітектурної цінності.

  Власник: бізнесмен Сергій Фаркаш.

Кілька цікавих фактів

Деякі цікавi факти про документальну стрічку

10 мiст України

10 мiст

Зйомки проводилися у
Дніпрі, Івано-Франківську,Запоріжжi, Києві,
Львові, Одесі, Полтаві, Сумах, Ужгороді та Харкові.

Понад 30 експертiв

50 ЕКСПЕРТIВ

До зйомок фільму залучені
архітектори, реставратори, історики, краєзнавці,
представники органів охорони, чиновники, активісти та іноземні експерти.

Понад 150 локацiй

150 ЛОКАЦIЙ

Понад 150 знімальних локацій
для максимального перенесення на екран
різноманітності української архітектури.