• Зберегти не можна зруйнувати

  Де поставити кому, обираєш саме ти

 • ЗБЕРЕГТИ НЕ МОЖНА ЗРУЙНУВАТИ

Про зйомки - Зберегти не можна зруйнувати

Автори фільму розповідають про процес виробництва документальної стрічки.

Ідея створення фільму "Зберегти не можна зруйнувати" з’явилась в 2016 році в Харкові. На той момент активні діячі та захисники архітектурної спадщини потребували появи фільму в раках міста, який би розповів про руйнацію маси унікальних і цінних об’єктів і привернув до проблеми велику увагу суспільства і влади. Але під час вивчення матеріалу з’ясувалося що це проблема системна. Гинуть та не захищаються пам’ятки архітектури в Києві, Одесі, Дніпрі та інших містах. Тому було вирішено дослідити проблему в рамках документальної стрічки відзнятої по всій Україні.

Автори фільму побували в Києві, Дніпрі, Полтаві, Одесі, Львові, Ужгороді, Івано-Франківську, Тростянці, Запоріжжі та Харкові. В кожному місті вдалося визначити своє відношення до пам’яток архітектури і знайти підтвердження системності проблеми, відношення громади та стикнутися з проявами корупції. В кожному місті була знайдена громадська спільнота, яка займається захистом спадщини. Це означає що є небайдужi. Залишається тільки пробудити свідомість громадськості.

В фільмі увага приділяється не тільки негативним прикладам руйнацій, а й позитивнім прикладам реставрації та відновлення пам’яток архітектури як в Україні, так і за кордоном. Для цього були залучені іноземні експерти які розповіли про досвід їх країн. Фільм отримав назву "Зберегти не можна зруйнувати", де кожний глядач може поставити кому саме там, де вважає правильним. Автори фільму сподіваються, що фільм знайде відповіді і допоможе відшукати гідне місце пам'яток архітектури серед суспільства, законодавчої системи, правоохоронних органів і місцевих органів самоврядування.

Нас знищують

Пам'ятники архітектури, які цілеспрямовано знищують:

 • Дохідна будівля Руссова
 • Садиба професора Сурукчі
 • Лікарня Червоного Хреста
 • Будинок Сікорського
 • Будинок Фундачича
 • Дохідна будівля Руссова

  Дохідна будівля Руссова

  м. Одеса, вул. Садова, 21

  Пам'ятка архітектури місцевого значення, охоронний №33-Од

  Масивний чотириповерховий доходний будинок в стилі історизму з елементами рококо. Архітектор Л.М. Чернигов та В. І. Шмідт виконали проект на замовлення підприємця, одеського колекціонера і мецената А. П. Руссова. Після передачі в приватну власність в 2004 році будівля горіла чотирнадцять разів. Обсипається унікальне оздоблення і декор як на самому фасаді, так і в інтер'єрі. З руйнацією будівлі страждає в цілому й архітектурна композиція Соборної площі.

  Власник: "Инкор Групп", підприємець Руслан Тарпан. На даний момент знаходиться в у всеукраїнському розшуку за факт заволодіння державними коштами.

 • Садиба професора Сурукчі

  Садиба професора Сурукчі

  м. Харків, вул. Садова, 7/9

  Пам'ятка архітектури та історії місцевого значення, охоронний №199

  Садиба відомого лікаря отоларинголога Степана Сурукчі, який врятував унікальний голос Федора Шаляпіна. Будівля в стилі рідкого для Харкова неоренесансу повністю аутентична. Архітектор не відомий. На даху будинку сховався маленький янгол, який тримає розколоту навпіл вазу як символ професії лікаря. Нажаль цей символ прекрасно відображує стан будинку на сьогодні.

  Власник: ТОВ "Тредстоун", не виконується охоронний договір №173 від 22.03.2013. На власника покладено обов'язки зі збереження та реставрації. Вже кілька років об'єкт піддається повній руйнації.

 • Лікарня Червоного Хреста

  Лікарня Червоного Хреста

  м. Дніпро, кут вулиць Костомаровської і Короленко

  Пам'ятка архітектури та історії місцевого значення, охоронний №199

  Унікальна пам'ятка катеринославської архітектури у стилі модерн. Архітектор Георгій Панафутін. Збудована в 1910 році будівля була передовою медичною установою. Будівля після пожежі зруйнована і вже не підлягає відновленню. Місцеві "підприємці" розбирають останки будівлі для продажу відомого "катеринославської" цегли на чорному ринку.

  Власник: невідомо.

 • Будинок Сікорського

  Будинок Сікорського

  м. Київ, Ярославів Вал, 15-б

  Пам'ятка архітектури і історії місцевого значення

  Будинок де народився і виріс відомий у світі авіаконструктор Ігор Сікорський. Саме у дворі дома був збудований перший літак. Будівля довго була в оренді Міжнародного благодійного фонду "Музей історії повітроплавання і авіації ім. Сікорського". За цей період вона не була реставрована і п'ятнадцять років руйнувалася з жорсткими порушеннями санітарних норм. Нащадку Сікорського під час перебування в Україні було обіцяно зробити в будівлі музей. Обіцянку так і не було виконано.

  Власник: у 2017 передано у відомство Міністерства оборони України .

 • Будинок Фундачича

  Будинок Фундачича

  м. Ужгород, вул. Волошина, 47

  Втрачений об'єкт культурної спадщини.

  Назавжди втрачена пам'ятка архітектури. Будівля відома крамницею Царіла Фунданича, на якої зберігалася єдина в місті Ужгород довоєнна вивіска. Повністю знесений будинок екскаватором у 2017 році. Передбачена кримінальна відповідальність за умисне знищення пам'яток. Відповідальності ніхто не поніс. На даний момент будується копія, яка вже не має ніякої культурної і архітектурної цінності.

  Власник: бізнесмен Сергій Фаркаш.

Кілька цікавих фактів

Деякі цікавi факти про документальну стрічку

10 мiст України

10 мiст

Зйомки проводилися у
Дніпрі, Івано-Франківську,Запоріжжi, Києві,
Львові, Одесі, Полтаві, Сумах, Ужгороді та Харкові.

Понад 30 експертiв

50 ЕКСПЕРТIВ

До зйомок фільму залучені
архітектори, реставратори, історики, краєзнавці,
представники органів охорони, чиновники, активісти та іноземні експерти.

Понад 150 локацiй

150 ЛОКАЦIЙ

Понад 150 знімальних локацій
для максимального перенесення на екран
різноманітності української архітектури.